Upadłość konsumencka Bochnia, Wieliczka, Myślenice, Kraków
Masz problem ze spiralą zadłużenia? Nie jesteś już w stanie spłacać swoich długów? Zastanawiasz się, czy upadłość konsumencka jest dobrym rozwiązaniem?
Nie wiesz, czy po złożeniu przez Ciebie wniosku o upadłość konsumencką sąd ogłosi Twoją upadłość?
W artykule wyjaśniam, wobec kogo może zostać ogłoszona upadłość. konsumencka.
Upadłość zostanie ogłoszona wobec osoby, która jest niewypłacalna. We wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej powinienieś/aś wykazać, że nie jesteś w stanie regulować na bieżąco swoich zobowiązań pieniężnych.
W uproszczeniu można przyjąć, że jesteś dłużnikiem niewypłacalnym, jeśli nie spłacasz swoich długów a z każdym kolejnym miesiącem Twoje zadłużenie wzrasta (np. naliczane są odsetki, koszty związane z postępowaniem komorniczym).
O niewypłacalności świadczy Twoja sytuacja majątkowo-zarobkowa oraz poziom Twojego zadłużenia. Zatem jeśli wykażesz, że Twoje zarobki są niewystarczające, aby regulować długi, sąd uzna Cię za dłużnika niewypłacalnego.
Przykładowymi dokumentami świadczącymi o popadnięciu w długi czy nawet spiralę zadłużenia są: wezwania do zapłaty, nakazy zapłaty wydane przez sądy (często nakazy w elektronicznym postępowaniu upominawczym) czy zawiadomienia o wszczęciu egzekucji komorniczej.
Czasem spotkać można się ze stwierdzeniem, że tylko taki dłużnik, który zalega z zapłatą co najmniej trzy miesiące kwalifikuje się do upadłości konsumenckiej.
Stwierdzenie takie nie jest prawdziwe. Ustawa przewiduje domniemanie, że dłużnik utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, jeżeli opóźnienie spłacie przekracza 3 miesiące. Nie oznacza to jednak, że dłużnik nie jest w stanie wykazać swojej niewypłacalności znacznie wcześniej.
Klienci często pytają, czy posiadanie jednego wierzyciela bądź zadłużenia zamyka im drogę do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Nawet jeden dług wobec jednego wierzyciela uprawnia do wszczęcia postępowania upadłościowego (konsumenckiego).
Sąd przeprowadzi postępowanie upadłościowe nawet, jeśli nie posiadasz żadnego majątku.
Pamiętaj jednak, że decyzja o złożeniu wniosku o upadłość powinna zostać poprzedzona gruntową analizą Twojej sytuacji. Upadłość konsumencka w wielu przypadkach niesie ze sobą wiele korzyści (w tym oddłużenie, czy jak czasem potocznie się mówi, anulowanie długów). Niemniej, może być tak, że w Twoim przypadku bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie np. podjęcie rozmów ugodowych z wierzycielami lub zaskarżenie wyroku. Pozwoli to np. uchronić Twój najcenniejszy majątek (np. dom lub mieszkanie) przed sprzedażą przez syndyka. O mitach związanych z upadłością pisałem także tutaj (kliknij).
Jeśli zastanawiasz się nad upadłością konsumencką, zapraszam do kontaktu i umówienia się na nieodpłatną konsultację telefoniczną.
Konsultacje do niczego nie zobowiązują. Ich założeniem jest przede wszystkim pomoc tym, których – kolokwialnie mówiąc – przytłacza problem zadłużenia, utracili płynność i czują, że nie są w stanie wyjść z zadłużenia na własną rękę. W ramach krótkiej rozmowy pomagam zidentyfikować potencjalne ścieżki działania.
Upadłość w Bochni
Myślenice upadłość konsumencka
Upadłość Wieliczka
***
Wszelkie treści zamieszczone na stronie internetowej i blogu mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Nie można ich traktować jako porady prawnej. Autor wpisów nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki prawne związane z ewentualnym wykorzystaniem przez kogokolwiek tych treści. Jeśli potrzebujesz konsultacji w sprawach prawnych, zapraszam do kontaktu. Zachęcam również do odwiedzenia strony na FB poświęconej zagadnieniom związanym z pomocą prawną osobom zadłużonym (kliknij tutaj).
Zapraszam na konsultacje. Pomagam m. in. na obszarze miast Limanowa, Mszana Dolna, Myślenice, Bochnia, Wieliczka, Kraków, Tarnów, Nowy Targ, Nowy Sącz.