Zastanawiasz się, jakie są koszty upadłości konsumenckiej? Z artykułu dowiesz się, ile wynosi opłata od wniosku o upadłość konsumencką. Znajdziesz tu również informację, jakie są dodatkowe koszty i wydatki związane z postępowaniem upadłościowym. Wreszcie dowiesz się, czy można być zwolnionym z ponoszenia kosztów postępowania upadłościowego.
Składając wniosek o upadłość konsumencką należy go opłacić . Opłata od wniosku wynosi 30 zł.
Nie musisz mieć majątku, aby ubiegać się o oddłużenie w ramach upadłości konsumenckiej. Brak majątku nie stanowi przeszkody do skorzystania z upadłości konsumenckiej. W tym postępowaniu umożliwienie dłużnikowi oddłużenia ma pierwszeństwo przed interesem finansowym wierzycieli.
Koszty generowane w toku upadłości będą się różnić w zależności od konkretnego postępowania. Wpływ na wysokość tych kosztów mogą mieć m. in. rodzaju czynności podejmowanych przez syndyka w toku upadłości oraz czas trwania postępowania. Do przykładowych kosztów upadłości zaliczają się: wynagrodzenie syndyka, koszty archiwizacji dokumentów, korespondencji, ogłoszeń, eksploatacji koniecznych pomieszczeń, podatki i inne daniny publiczne związane z likwidacją majątku upadłego.
Jeśli majątek dłużnika nie wystarcza na pokrycie kosztów postępowania upadłościowego, to Skarb Państwa będzie je tymczasowo pokrywał (w formie zaliczek). Jeżeli w toku upadłości wpłyną do masy środki pieniężne (np. na skutek sprzedaży majątku przez syndyka), to przeznaczone zostaną one m. in. na pokrycie tych kosztów.
Z kolei niespłacone koszty postępowania uwzględnione zostaną w planie spłaty ustalanym pod koniec postępowania. Plan spłaty to – najprościej mówiąc – harmonogram spłat, jakich będzie dokonywał dłużnik po zakończeniu upadłości. Przewiduje on ustalone z góry przez sąd kwoty (raty spłat) i ramy czasowe, w których te spłaty będą dokonywane.
Jeśli osobista sytuacja upadłego wskazywać będzie na jego niezdolność do dokonania jakichkolwiek spłat, to sąd umorzy zobowiązania (odstąpi od ustalenia wyżej wspomnianego planu/harmonogramu spłaty). W takiej sytuacji kosztami postępowania obciążony zostanie Skarb Państwa.
Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, to jego wynagrodzenie będzie podlegało indywidualnym uzgodnieniom. Można również ubiegać się o pomoc prawną z urzędu, jeśli Twoja sytuacja rodzinna i majątkowa tego wymaga.
O tym, kto może ubiegać się o oddłużenie w upadłości konsumenckiej przeczytasz tutaj.
Jeśli zastanawiasz się nad upadłością konsumencką, zapraszam do kontaktu i umówienia się na nieodpłatną konsultację telefoniczną.
Konsultacje do niczego nie zobowiązują. Ich założeniem jest przede wszystkim pomoc tym, których – kolokwialnie mówiąc – przytłacza problem zadłużenia, utracili płynność i czują, że nie są w stanie wyjść z zadłużenia na własną rękę. W ramach krótkiej rozmowy pomagam zidentyfikować potencjalne ścieżki działania.
***
Wszelkie treści zamieszczone na stronie internetowej i blogu mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Nie można ich traktować jako porady prawnej. Autor wpisów nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki prawne związane z ewentualnym wykorzystaniem przez kogokolwiek tych treści. Jeśli potrzebujesz konsultacji w sprawach prawnych, zapraszam do kontaktu. Znajdziesz mnie również na facebooku.
upadłość konsumencka Bochnia, Wieliczka, Myślenice