Dzień ogłoszenia upadłości konsumenckiej to dopiero początek drogi, na końcu której dłużnik może zostać oddłużony. To również moment, w którym na dłużnika spadają dodatkowe, dotychczas nieznane mu obowiązki. Zastanawiasz się, jakie są konsekwencje złożenia wniosku o upadłość konsumencką? Z czym wiąże się ogłoszenie upadłości konsumenckiej? Jeśli jesteś osobą, która dopiero planuje złożyć wniosek o upadłość konsumencką lub jest już w trakcie tej procedury, zapraszam do lektury.
Już na etapie przygotowywania wniosku o upadłość konsumencką należy zebrać kompletne informacje na temat swojej sytuacji majątkowej.
Po ogłoszeniu upadłości dłużnik jest obowiązany wskazać i wydać syndykowi cały swój majątek, a także dokumenty dotyczące jego działalności, majątku oraz rozliczeń. Przykładowo są to księgi rachunkowe, inne ewidencje prowadzone dla celów podatkowych i korespondencja. Wykonanie tego obowiązku upadły potwierdza składając sędziemu stosowne oświadczenie na piśmie.
Upadły także na bieżąco udziela sądowi i syndykowi wszelkich potrzebnych wyjaśnień dotyczących swojego majątku.
Jeżeli upadły nie wskaże lub nie wyda syndykowi całego majątku, niezbędnych dokumentów lub w inny sposób nie wykonuje ciążących na nim obowiązków, sąd, może umorzyć postępowanie upadłościowe. W takiej sytuacji postępowanie nie jest kontynuowane. Sąd może zaniechać umorzenia postępowania, gdy uchybienie przez upadłego ciążącym na nim obowiązkom nie jest istotne lub przeprowadzenie postępowania jest uzasadnione względami słuszności lub względami humanitarnymi.
Jeżeli upadły ukrywa się, sąd może zastosować wobec niego środki przymusu (grzywna lub areszt). Podobne konsekwencje mogą spotkać dłużnika, który po ogłoszeniu upadłości dopuszcza się czynów mających na celu ukrycie majątku, obciążenie go pozornymi zobowiązaniami lub utrudnienie ustalenia rzeczywistego składu masy upadłości.
O tym, kto może złożyć wniosek o upadłość konsumencką przeczytasz tutaj (kliknij). W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat upadłości wobec konsumentów warto również zajrzeć na stronę Ministerstwa Sprawiedliwości (tutaj kliknij).
***
Jeśli zastanawiasz się nad upadłością konsumencką, zapraszam do kontaktu i umówienia się na nieodpłatną konsultację telefoniczną.
Konsultacje do niczego nie zobowiązują. Ich założeniem jest przede wszystkim pomoc tym, których – kolokwialnie mówiąc – przytłacza problem zadłużenia, utracili płynność i czują, że nie są w stanie wyjść z zadłużenia na własną rękę. W ramach krótkiej rozmowy pomagam zidentyfikować potencjalne ścieżki działania.
***
Wszelkie treści zamieszczone na stronie internetowej i blogu mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Nie można ich traktować jako porady prawnej. Autor wpisów nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki prawne związane z ewentualnym wykorzystaniem przez kogokolwiek tych treści. Jeśli potrzebujesz konsultacji w sprawach prawnych, zapraszam do kontaktu.
upadłość konsumencka Bochnia, Wieliczka, Myślenice, Kraków