Czy można ubiegać się o zwrot opłaty od wniosku o upadłość przedsiębiorcy? Czy koszty ponoszone w upadłości można odzyskać? Kiedy można odzyskać opłatę od wniosku oraz wpłaconą zaliczkę na koszty postępowania upadłościowego?
Postępowanie upadłościowe można podzielić na dwa etapy – postępowanie w przedmiocie ogłoszenia upadłości oraz właściwe postępowanie upadłościowe (po ogłoszeniu upadłości przedsiębiorcy). W ramach pierwszego z nich sąd rozstrzyga, czy w ogóle zachodzą przesłanki do ogłoszenia upadłości. Jeśli tak, to sąd wyda postanowienie o ogłoszeniu upadłości. Natomiast już po formalnym ogłoszeniu upadłości prowadzone będzie właściwe postępowanie. Jego podstawowym celem jest maksymalne zaspokojenie wierzycieli.
W obu wspomnianych powyżej stadiach postępowania upadłościowego stosuje się odmienne zasady przyznawania kosztów postępowania. Klienci często mylnie zakładają, że poniesiona przez nich opłata nie zostanie zwrócona. Z artykułu dowiesz się, w jakich przypadkach można ubiegać się o zwrot poniesionych wydatków.
W ustawie prawo upadłościowe można znaleźć przepis art. 233, zgodnie z którym wierzycielowi nie przysługuje prawo do zwrotu kosztów poniesionych przez niego w postępowaniu upadłościowym. Wyjątkowo na rzecz wierzyciela zwraca się:
Powyższa zasada ma jednak zastosowanie dopiero w drugim ze wspomnianych powyżej etapów postępowania (tj. już po ogłoszeniu upadłości dłużnika). Opłata za wniosek o upadłość oraz zaliczka na koszty postępowania upadłościowego może podlegać zwrotowi, ale na innych zasadach.
Koszty sadowe w ramach pierwszego etapu upadłości zasądzane są na ogólnych zasadach. Oznacza to, że strona przegrywająca spór obciążona jest kosztami poniesionymi w związku z zainicjowaniem postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości.
Co to oznacza w praktyce? W przypadku, gdy wniosek o ogłoszenie upadłości złożony przez wierzyciela zostanie uwzględniony przez sąd, wierzycielowi przysługiwać będzie prawo do zwrotu kosztów. Są to m. in. opłata od wniosku o upadłość, zaliczka na koszty postępowania upadłościowego oraz wynagrodzenie profesjonalnego pełnomocnika.
Analogiczne uprawnienie przysługiwać będzie także w sytuacji, gdy sąd oddali wniosek z uwagi na sytuację finansową dłużnika, która uniemożliwia pokrycie kosztów postępowania upadłościowego. Stan taki często określany jest jako tzw. „ubóstwo masy upadłości.
Często zdarza się również tak, że dłużnik spłaca wierzyciela dopiero po powzięciu informacji, że przeciwko niemu złożono wniosek o ogłoszenie upadłości. Także w takiej sytuacji dłużnika traktuje się jako podmiot przegrywający spór. W rezultacie sąd zasądzi na rzecz wierzyciela wspomniane powyżej kwoty.
W każdym przypadku (bez względu na to, jakie orzeczenie wyda sąd), gdy podmiotem występującym o ogłoszenie upadłości jest dłużnik, to on ponosi koszty związane z zainicjowaniem postępowania.
W przypadku złożenia przez wierzyciela wniosku o upadłość w złej wierze, to wierzyciel zostanie obciążony kosztami postępowania. W takim wypadku sąd zasądza od wierzyciela (wnioskodawcy) koszty z urzędu (nawet w sytuacji, gdy dłużnik o to nie wnosił).
Zwolnienie z obowiązku ponoszenia kosztów
Wnioskodawca (wierzyciel lub dłużnik) może ubiegać się o zwolnienie z obowiązku ponoszenia kosztów sądowych. Ten temat poruszony został w innym wpisie (kliknij tutaj).
***
Wszelkie treści zamieszczone na stronie internetowej i blogu mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Nie można ich traktować jako porady prawnej. Autor wpisów nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki prawne związane z ewentualnym wykorzystaniem przez kogokolwiek tych treści.
upadłość Limanowa, Myślenice, Bochnia, Wieliczka, Kraków